Téčko: Feer – herní výzva pro smysly

Hra Feer pro systémy Android i iOS vzbudila mezi zrakově postiženými dost pozornosti. Jde totiž o poměrně akční hru, v níž musíte rychle reagovat, abyste se vyhýbali nepřátelům, kteří vám ukládají o život. Hra vypadá zajímavě i pro vidící uživatele, nicméně od začátku byla vyvíjena tak, aby byla plně přístupná i nevidomým hráčům.

Bude třináctka v označení nového iOS šťastné číslo?

I letos se v půlce září završuje tradiční cyklus vývoje nové verze operačního systému iOS pro mobilní zařízení Apple. Co nového iOS 13 přináší v přístupnosti zrakově postiženým a zda na něj přejít, nebo raději posečkat na další aktualizace – na tyto otázky se alespoň částečně pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Štítky

Chytré příslušenství k iPhonu

Už jsme si zvykli na to, že chytré telefony nejsou zdaleka jen na telefonování, ale také na mnoho jiných užitečných či zábavných činností. Víte ale, že pomocí iPhonu může i nevidomý uživatel ovládat domácí klimatizaci nebo zavlažování zahrady? Víte, že existují mobilní klávesnice, které lze srolovat do malého hranolu, nebo že vám iPhone může posloužit i jako MIDI syntezátor, na který hrajete na připojených klávesách?

Štítky

Apple Pay - placení v obchodě je nyní pohodlnější, bezpečnější, ale i přístupnější

Mnoho českých „jablíčkářů“ netrpělivě čekalo na 19. únor 2019. V tento den totiž společnost Apple v České republice zprovoznila svou službu Apple Pay, jejímž prostřednictvím mohou uživatelé iPhonů, iPadů, Apple Watch , ale také Maců platit v kamenných i internetových obchodech namísto klasických platebních karet pomocí svých zařízení Apple. V den české premiéry Apple Pay toto téma dominovalo mnoha internetovým médiím, kde byly z pohledu vidících uživatelů rozebrány všechny možné i nemožné aspekty této služby. Apple Pay má ale nezanedbatelné výhody i pro zrakově postižené uživatele.

Cash Reader – rychlé rozpoznávání bankovek pomocí mobilu

V Téčku jsme už několikrát zmiňovali nejrůznější mobilní aplikace, které dokáží rozpoznávat bankovky snímané kamerou telefonu, naposledy např. Seeing Ai od Microsoftu. Bohužel, společným jmenovatelem všech těchto aplikací je fakt, že nepodporují rozpoznávání českých korun. Náš trh je pro tvůrce těchto aplikací natolik malý, že se jim do něj nevyplatí investovat. O to příjemnější je zpráva, že se v dubnu v App Storu pod názvem Cash Reader objevila zcela nová aplikace pro rozpoznávání bankovek přímo od českého autora, a tedy i s možností rozpoznávat české koruny.

Štítky

iDentifi – mladší bratr TapTapSee

Jednou z mnoha funkcí chytrých mobilů, které zrakově postiženým pomáhají v každodenním životě, je rozpoznávání předmětů. Stačí vyfotit obal s potravinami či jiné zboží nebo třeba kus oblečení, a příslušná aplikace obrázek zpracuje a přečte textový popisek, který více či méně přesně informuje o barvě oblečení nebo o zboží, které je třeba identifikovat.

Štítky

Seeing Ai je v Česku, uživatelé iPhonů mohou používat strojové vidění Microsoftu

Microsoft nadělil velký dárek zrakově postiženým uživatelům iPhonů, když 13. prosince oznámil, že jejich mobilní aplikace Seeing Ai má několik nových funkcí a hlavně je konečně dostupná ve všech zemích Evropské unie tedy i v České republice. K čemu Seeing Ai slouží? Název aplikace česky znamená „vidící umělá inteligence“. Jde tedy o aplikaci, ve které umělá inteligence Microsoftu vyhodnocuje obraz z kamery iPhonu a podle zvoleného režimu hlásí uživateli různé informace, které z obrazu dokáže zjistit – rozpoznaný text, zboží, osoby, barvy, hodnoty bankovek a další.

Štítky